kolb

Effektiviteten og rutinen sejrede, da Brøndby vandt 1-4 i U18 DM

KoldingQ + Forsiden
28. september 2011 - 22:59 af: Jesper Bisgaard

Det er med en vis ærgelse at vi sidder tilbage efter at have tabt 1-4 til rækkens guldfavorit fra Vestegnen, da vi faktisk var rigtig godt med i hele kampen og kun storspil af BIF-keeperen gjorde at spændingen udeblev og at Brøndby kunne tage fra Kolding med en sejr, som var et par mål for stort.

Det er med en vis ærgelse at vi sidder tilbage efter at have tabt 1-4 til rækkens guldfavorit fra Vestegnen, da vi faktisk var rigtig godt med i hele kampen og kun storspil af BIF-keeperen gjorde at spændingen udeblev og at Brøndby kunne tage fra Kolding med en sejr, som var et par mål for stort.

Kampen var flyttet til NBSIF, hvor vi skulle spille på deres opvisninsbane, men jeg tror at de havde glemt at finde græsslåmaskinen frem eller også kørt forbi banen, da den var meget langhåret og ujævn og bestemt ikke værdig til en DM-kamp, hvilket vi skal være de første til at beklage over for både modstandere og tilskuerer.

Kampen startede i højt tempo og en stor intensitet, hvor begge hold sad meget tæt på hinanden. Der blev udkæmpet et hårdt slag på midtbanen, hvor begge hold ikke ville give sig, men efter 15 min. glemmer vi alt om aftaler omkring AH og hun får lov til at spadsere igennem fra banens midte, hvor hun rammer stolpen, men riposten ryger ud til en BIF'er og 0-1. Det blev første og eneste gang AH kom fri, da pigerne virkelig holdte aftalerne omkring hende. Efter 24 min. bryder Ilkjær en bold centralt og finder Lykke, som driver bolden frem, hvor hun finder Signe på kanten, som sætter fart og fra baglinien kan hun udligne til 1-1 og blot 6 min. senere fik Karoline Lykkebo en helt åben chance foran mål, men hun overplacerede hendes afslutning. Efter 35 min. bliver en opspilsfejl hårdt straffet og 1-2, som var pausestillingen.

I pausen fokuserede vi på at vi var lige så gode som BIF i mange af spillets facetter og at vi sagtens kunne komme tilbage i kampen. Vi skulle dog ind og bruge nogle flere kræfter og rent offensivt ændrede vi nogle aftaler.

2. halvleg blev meget bedre end 1. Nok mest fordi holdene fik mere og mere styr på bolden med også fordi presset i situationerne blev slækket lidt og de offensive kræfter begyndte at få lidt overtag. Vi skaber 5-6 rigtig gode chancer, hvor især de 2 skal give mål, men vi må bøje os i støvet over BIF-keeperen, som hentede de 3 point med hjem til Sjælland med nogle klasseredninger på både Karoline Lykkebo's og Signe Boysens afslutninger. Desværre var BIF mere effektive i vores felt, da de sparker 2 bolde ind over Sofie i målet og kan dermed vinde 1-4

Fortjent? Tjaa.. Det er vel ok at BIF vinder, hvis der skulle findes en vinder, men jeg synes at vi skaber flere (store) chancer end Brøndby, men de gælder jo som sagt om at score flest. Vi må erkende at vores rutine ikke var stor nok i enkelte situationer og at BIF'erne har prøvet mere end vi. En fed kamp for pigerne at spille og de har virkelig lært en masse. Flere af disse kampen tak :-)
KoldingQ
KoldingQ U18 skal en tur til Fyns land for at møde medaljeaspiranterne fra Næsby
18-05-2012 23:02:00
Der er lagt op til en rigtig se-værdig kamp, når KoldingQ U18 drager til Fyn for at møde rækkens positive overraskelse Næsby der har sat sig på rækkens 2. plads efter meget flotte resultater, så der venter koldingpigerne en hård opgave i Odense.
KoldingQ møder OB i 3F ligaen søndag i Odense
17-05-2012 20:08:00
Søndag eftermiddag kan KoldingQ endegyldigt sikre sig overlevelse i 3F ligaen
KoldingQ vinder vigtig kamp mod Viborg i 3F ligaen
13-05-2012 21:03:00
KoldingQ udnyttede den lille matchbold, holdet havde mod Viborg - nu er en ny sæson i 3F ligaen næsten sikret
KoldingQ får besøg af Viborg i 3F ligaen lørdag eftermiddag på Mosevej
09-05-2012 20:27:00
KoldingQ har en lille matchbold mod Viborg - kampen spilles på Mosevej lørdag den 12. maj kl. 15.30
Pointdeling da BSF kom på besøg i U18 DM
08-05-2012 17:19:00
Det var de få chancers kamp på Mosen, da BSF lagde vejen forbi og spillede 1-1 med KoldingQ i U18 DM ligaen
KoldingQ spillede uafgjort mod Taastrup i første kvalifikationskamp i 3F ligaen
06-05-2012 20:21:00
KoldingQ kunne ikke gentage den flotte sejr for 14 dage siden, og spændingen er intakt i kvalifikationsspillet
KoldingQ U18 DM tager lørdag imod BSF på Mosen kl. 13.00
04-05-2012 14:20:00
Kom og støt pigerne på Mosen lørdag, når KoldingQ U18 DM tager imod BSF kl. 13.00. Vi lover en seværidg, underholdende og intens kamp når 2 af rækkens bedste mandskaber tørner sammen.
KoldingQ møder Taastrup i 3F ligaen lørdag eftermiddag kl. 15.30
01-05-2012 22:44:00
Når KoldingQ lørdag eftermiddag møder Taastrup, er det et gensyn med modstanderen for 14 dage siden.
U17 landsholdet med 3 KoldingQ'ere sikrede sig EM billetten - tillykke.
01-05-2012 20:00:00
Med en sejr på 3 - 0 i den afgørende kamp mod Finland sikrede landsholdet sig kvalifikationen til EM i Schweitz.
Kan KoldingQ'erne Titti, Line, og Christina kvalificere os til EM?
25-04-2012 15:42:00
De 3 spillere er en del af U17 landsholdet, der torsdag, lørdag og tirsdag spiller afgørende kvalifikationskampe til sommerens EM, der afvikles i Nyon i Schweitz.
Partnere
KoldingQ forum
Administrative dokumenter
Spilleroplysninger - skema
DBU's Etiske kodeks
Licensmateriale
QPhone
Kampafvikling