kolb

Ikke køn, men sikker sejr over Skovbakken til KoldingQ U18.

KoldingQ + Forsiden
23. oktober 2011 - 22:27 af: Jesper Bisgaard

Man kan sige at pigerne fulgte oplægget til dagens kamp, da trænerne forlangte 3 point ud af dagens kamp, men mange ting fungerede ikke denne dag på Mosen i en kamp, der bar præg af efterårsferie. Vi gjorde mange ting svære for os selv, men skal heller ikke glemme at Skovbakken gjorde sit til at det blev svært for os. Anfører Lykke Andersen åbnede scoringen.

Vi skulle for 2. gang i denne sæson spille på Mosevej og vi synes at banen var SUPER god årstiden taget i betragtning. Selvfølgelig er den ikke lige så jævn, som den kunstgræsbane, som vi træner på til daglig, men banen skal ikke have skylden for det manglende glidende spil vi gerne ville have spillet.


Man kan sige at efterårsferien havde sat sine spor på dagens trup, hvor vi af taktiske grunde havde valgt at medtage 3 af vores talentfulde årgang 97 spillere i form af Trine Seistrup, Julie Skov og Stine Ilkjær, hvor Trine fik chancen fra start og spillede hele kampen og gjorde det fantastisk og fik lukket totalt af i vores venstre side - FLOT DEBUT!


1. halvleg starter ganske fint, men efter 2 minutter brager Mille Poulsen et laaaanngskud på indersiden af stolpen og heldigvis ryger den i spil igen, men en advarsel om at Skovbakken også ville noget denne dag, men efter denne episode sætter vi os på kampen, men vi mangler lige det sidste i de afgørende situationer, som gør at vi kommer afgørende fri. Vi har mange gode løb ned mod forsvaret, men som i kampen mod Thisted mangler vi den sidste løsning. Efter 10 min. glider Karoline Lykkebo igennem i midten og finder Julie Terkelsen, der afslutter lige forbi mål og blot 3 min. senere afslutter Karoline selv, men keeperen klarer.
Efter 17 min. tager Ida udfordringen op i højre side og kommer igennem og finder Lykke
foran feltet og Lykke sparker resolut bolden i kassen til 1-0 føring.

Det gav morale og vi fortsætter med at skabe farlige situationer og efter 24 min. sparker Lykkebo flot en bold i modsatte målhjørne til 2-0 og en perle af et mål.  Efter 33 min. tager Christina Beck chancen fra distancen, men langskuddet preller af på overliggeren.

Vi går til pausen med en 2-0 føring og snakker om nogle få ting som vi skal ændre for at skabe endnu flere chancer, men er også bevidste om at skovbakken vil komme med fulde gardiner fra 2. halvlegsstart.

2. halvleg starter som ren midtbane krig hvor det var tydeligt at begge hold ikke ville give de andre mulighed for at lave omstillinger. Desværre formår vi ikke i denne periode at holde os til de aftaler vi havde i halvlegen eller inden kampen og det blev noget værre rod. Midtbanen fik virkelig lov til at arbejde både den ene og den anden vej og vi fik aldrig rigtigt holdt fast i bolden fremme på banen. Men at holde os fra gode muligheder kunne århusianerne ikke, men Karoline Lykkebo blev reddet 2 gange på fornuftige afslutninger og Lykke Andersen havde fået smag for at være målscorer, så hun sender også lige et langskud afsted, som desværre rammer overliggeren og på returen er Line Falkenberg desværre offside. Selvsamme Line havde også en stor mulighed, men fik ikke rigtig ram på bolden i afslutningen. Skovbakken kommer bedre og bedre med i kampen og har nogle flotte opspil, men bliver bremset af vores solide forsvar. Efter 79 min. er Lykkebo nok engang i action og hun finder flot Julie Terkelsen på bagerste stolpe, der i 2 forsøg kan score til 3-0 og så skulle den kamp være lukket (troede vi) men blot 2 min. senere får Skovbakken et frispark helt ude i venstre side, som de sparker ind foran mål, hvor Luna Gewitz scorer med hovedet til 3-1. Det giver lidt uro, men vi kører sejren hjem, hvor vi også giver debut til 2 "lillesøstre" i form af Julie Skov og Stine Ilkjær.

Fokus var på de 3 point i en svær kamp pga placeringen af denne, men jeg synes at Skovbakken havde stor ære af kampen med et meget ungt hold. Glædeligt at vi kan trække en pigespiller op på holdet og hun kan spille fuld tid med stor autoritet og selvtillid, der virkelig gavnede holdet og dejligt at smillet kom frem hos pigerne igen efter sidste weekends ærgelige nederlag i Thisted.

Næste opgave bliver på søndag i OB, hvor vi skal spille kl. 10.45 på kunstgræs?? i Ådalen, men foran venter der os hårdt arbejde i at finde det gode spil og især modet tilbage, så vi ikke bliver bange for at lave fejl i kampene.

Se flere BILLEDER HER

KoldingQ
KoldingQ U18 skal en tur til Fyns land for at møde medaljeaspiranterne fra Næsby
18-05-2012 23:02:00
Der er lagt op til en rigtig se-værdig kamp, når KoldingQ U18 drager til Fyn for at møde rækkens positive overraskelse Næsby der har sat sig på rækkens 2. plads efter meget flotte resultater, så der venter koldingpigerne en hård opgave i Odense.
KoldingQ møder OB i 3F ligaen søndag i Odense
17-05-2012 20:08:00
Søndag eftermiddag kan KoldingQ endegyldigt sikre sig overlevelse i 3F ligaen
KoldingQ vinder vigtig kamp mod Viborg i 3F ligaen
13-05-2012 21:03:00
KoldingQ udnyttede den lille matchbold, holdet havde mod Viborg - nu er en ny sæson i 3F ligaen næsten sikret
KoldingQ får besøg af Viborg i 3F ligaen lørdag eftermiddag på Mosevej
09-05-2012 20:27:00
KoldingQ har en lille matchbold mod Viborg - kampen spilles på Mosevej lørdag den 12. maj kl. 15.30
Pointdeling da BSF kom på besøg i U18 DM
08-05-2012 17:19:00
Det var de få chancers kamp på Mosen, da BSF lagde vejen forbi og spillede 1-1 med KoldingQ i U18 DM ligaen
KoldingQ spillede uafgjort mod Taastrup i første kvalifikationskamp i 3F ligaen
06-05-2012 20:21:00
KoldingQ kunne ikke gentage den flotte sejr for 14 dage siden, og spændingen er intakt i kvalifikationsspillet
KoldingQ U18 DM tager lørdag imod BSF på Mosen kl. 13.00
04-05-2012 14:20:00
Kom og støt pigerne på Mosen lørdag, når KoldingQ U18 DM tager imod BSF kl. 13.00. Vi lover en seværidg, underholdende og intens kamp når 2 af rækkens bedste mandskaber tørner sammen.
KoldingQ møder Taastrup i 3F ligaen lørdag eftermiddag kl. 15.30
01-05-2012 22:44:00
Når KoldingQ lørdag eftermiddag møder Taastrup, er det et gensyn med modstanderen for 14 dage siden.
U17 landsholdet med 3 KoldingQ'ere sikrede sig EM billetten - tillykke.
01-05-2012 20:00:00
Med en sejr på 3 - 0 i den afgørende kamp mod Finland sikrede landsholdet sig kvalifikationen til EM i Schweitz.
Kan KoldingQ'erne Titti, Line, og Christina kvalificere os til EM?
25-04-2012 15:42:00
De 3 spillere er en del af U17 landsholdet, der torsdag, lørdag og tirsdag spiller afgørende kvalifikationskampe til sommerens EM, der afvikles i Nyon i Schweitz.
Partnere
KoldingQ forum
Administrative dokumenter
Spilleroplysninger - skema
DBU's Etiske kodeks
Licensmateriale
QPhone
Kampafvikling