kolb

KoldingQ slap hæderligt fra opgøret søndag eftermiddag mod Skovbakken i 3F ligaen

KoldingQ + Forsiden
16. oktober 2011 - 18:17 af: Tom Selmer-Petersen

Et afbudsramt KoldingQ tabte søndag eftermiddag 6-2 til et af Danmarks bedste hold i 3F ligaen efter en godkendt indsats - specielt første halvleg var opmuntrende

Efter den noget skuffende indsats mod Sønderjyske i midtugekampen var det med blandede følelser, at vi søndag tog til Skovbakken for at møde et af Danmarks bedste 3F liga hold.
Vi var herudover hårdt ramt af afbud - bl.a. skulle Mie Klausen afløse Camilla Simonsen i målet, og på bænken havde vi Mimi Henningsen, Julie Terkelsen og Louise Eriksen - det betød debut på 3F ligaholdet til Julie og Louise og samtidig 3 U18 spillere som udskiftningsspillere.
Vi var enige om, at vi skulle finde tilbage til det fighterbetonede spil, hvor vi er villige til at kæmpe og løbe for hinanden - det skulle bane vejen for, at vi kunne tage noget positivt med hjem fra Århus.
Et afbud lige før afgang fra Mosevej havde givet lidt hovedbrud, da ingen af vores udskiftningsspillere måtte starte på banen efter gældende regler, men stor tak til Michelle Meier, som trak i KoldingQ tøjet i sidste øjeblik inden kampen. Michelle leverede en fejlfri indsats, inden hun overlod pladsen til Louise Eriksen efter 1 minut :-)
Kampen starter med et Skovbakken pres mod vores mål og efter 6 minutter kommer den første store chance - en Skovbakken spiller kommer helt fri for mål, men lobber bolden lige forbi.
Kort  efter afleverer Jette Madsen flot til Katrine Moltrup, som lige så flot afdribler en forsvarsspiller og får afsluttet, men desværre bliver afslutnngen blokeret.
Herefter går det stærkt - efter 12 minutter scorer Skovbakken til 1-0 - igen på baggrund af en dårlig clearing som det er sket mange gange før i år. Efter 15 minutter er der fare på færde igen, men vi slipper med skrækken, da afslutningen rammer stolpen, og blot 30 sekunder senere ligger bolden i Skovbakkens mål. Jette Madsen forsøger med en afslutning, og det blokerede skud lander hos Carola Schneider, som koldblodigt sparken bolden ind i det lange hjørne.
Målet er som en forløsning for hele holdet, og det virker som om, vi pludselig får mere tro på, at vi kan spille med. Flere opspil gennem Skovbakkens midterakse fører til situationer, hvor vi med lidt mere held kunne have scoret yderligere.
Efter 27 og 34 minutter scorer Skovbakken imidlertid 2 mål og bringer sig foran med 3-1, men igen svarer vi hurtigt tilbage. Carola bliver sendt af sted med en friløber mod Skovbakkens mål, men afslutningen bliver reddet af målmanden. Carola er dog hurtigt over riposten, som sendes videre til Louise Eriksen, der med en flot afsluting helt ude ved den ene stolpe scorer til 3-2 - hvilken debut!
Efter 43 minutter scorer Skovbakken så til 4-2 efter et flot gennemspillet angreb, hvor vi egentlig bare var statister.
Anden halvleg når ikke niveauet fra første halvleg. Skovbakken scorer yderligere 2 mål til slutresultatet 6-2, og havde Nikoline Frandsen ikke reddet flot i flere situationer, så kunne det godt have betydet flere mål til Skovbakken. Herudover skal der også lyde en stor ros til Mie Klausen i målet - hun havde mange flotte og sikre indgreb i målet - dejligt at vide at vi har en så kompetent afløser i målet.
Til sidst også en stor ros til Louise, Julie og Mimi, som alle gjorde en flot figur - endnu et bevis på at talenterne vrimler frem på U18 holdet. Det er betryggende at se.
Alt i alt kan vi være godt tilfredse med indsatsen, som var langt bedre end i Sønderjyske.
I næste weekend er der landskamp mod Østrig i Vejle, så næste opgave for 3F holdet er hjemmekampen mod Brøndby om 14 dage.
KoldingQ
KoldingQ U18 skal en tur til Fyns land for at møde medaljeaspiranterne fra Næsby
18-05-2012 23:02:00
Der er lagt op til en rigtig se-værdig kamp, når KoldingQ U18 drager til Fyn for at møde rækkens positive overraskelse Næsby der har sat sig på rækkens 2. plads efter meget flotte resultater, så der venter koldingpigerne en hård opgave i Odense.
KoldingQ møder OB i 3F ligaen søndag i Odense
17-05-2012 20:08:00
Søndag eftermiddag kan KoldingQ endegyldigt sikre sig overlevelse i 3F ligaen
KoldingQ vinder vigtig kamp mod Viborg i 3F ligaen
13-05-2012 21:03:00
KoldingQ udnyttede den lille matchbold, holdet havde mod Viborg - nu er en ny sæson i 3F ligaen næsten sikret
KoldingQ får besøg af Viborg i 3F ligaen lørdag eftermiddag på Mosevej
09-05-2012 20:27:00
KoldingQ har en lille matchbold mod Viborg - kampen spilles på Mosevej lørdag den 12. maj kl. 15.30
Pointdeling da BSF kom på besøg i U18 DM
08-05-2012 17:19:00
Det var de få chancers kamp på Mosen, da BSF lagde vejen forbi og spillede 1-1 med KoldingQ i U18 DM ligaen
KoldingQ spillede uafgjort mod Taastrup i første kvalifikationskamp i 3F ligaen
06-05-2012 20:21:00
KoldingQ kunne ikke gentage den flotte sejr for 14 dage siden, og spændingen er intakt i kvalifikationsspillet
KoldingQ U18 DM tager lørdag imod BSF på Mosen kl. 13.00
04-05-2012 14:20:00
Kom og støt pigerne på Mosen lørdag, når KoldingQ U18 DM tager imod BSF kl. 13.00. Vi lover en seværidg, underholdende og intens kamp når 2 af rækkens bedste mandskaber tørner sammen.
KoldingQ møder Taastrup i 3F ligaen lørdag eftermiddag kl. 15.30
01-05-2012 22:44:00
Når KoldingQ lørdag eftermiddag møder Taastrup, er det et gensyn med modstanderen for 14 dage siden.
U17 landsholdet med 3 KoldingQ'ere sikrede sig EM billetten - tillykke.
01-05-2012 20:00:00
Med en sejr på 3 - 0 i den afgørende kamp mod Finland sikrede landsholdet sig kvalifikationen til EM i Schweitz.
Kan KoldingQ'erne Titti, Line, og Christina kvalificere os til EM?
25-04-2012 15:42:00
De 3 spillere er en del af U17 landsholdet, der torsdag, lørdag og tirsdag spiller afgørende kvalifikationskampe til sommerens EM, der afvikles i Nyon i Schweitz.
Partnere
KoldingQ forum
Administrative dokumenter
Spilleroplysninger - skema
DBU's Etiske kodeks
Licensmateriale
QPhone
Kampafvikling