Fem spillere, fem mål og fornemt comeback:
Bjarne Lindquist Bentsen, BLB@kolding-boldklub.dk
Hvem skulle have troet det? At KB's førstehold nu går på jule- og vinterpause som nummer tre efter oprykningen til Danmarksserien!
Men ikke desto mindre: Kolding Boldklubs danmarksseriehold sluttede fodboldåret 2026 af med en flot første halvleg, en bundrutineret og sikker anden halveg. Og altså en tredjeplads.
5-1 blev det på hjemmebane imod odenseanske OKS.
Gæsterne kom til Kolding i en noget svækket udgave, men det skal ikke tage noget fra KB - hverken i forhold til lørdagens kamp på Pierre Park eller præstationen i denne halvsæson som helhed. Tværtimod: KB's comeback til Danmarksserien er intet mindre end fornemt.
Træner Jes Bekke har tit talt om sin bredde. Det gjorde han ikke mindst, da holdet spillede i Jyllandsserien, men ordet kan han i den grad også bruge om sit hold i dag.
KB's førstehold står og falder ikke med blot 12-13 spillere. Selvfølgelig er nogle vigtigere end andre - sådan er det på alle fodboldhold - men når nogle må melde fra, træder andre som regel til, uden at det svækker holdet nævneværdigt.
Tag blot kampen mod OKS.
Fem mål, fem spillere
For det første blev de fem mål scoret af fem forskellige spillere. KB er ikke afhængig af en enkelt eller to, hvis fornemste opgave er at sparke bolden i kassen.
For det andet: I foråret var det især fire spillere, der bar holdet frem til oprykning. De to i midterforsvaret, Max Juhl og Mathias Jensen, samt de to centrale midtbanespillere i skikkelse af Chance Bashende og Johan Guldbrand. To af de spillere, Juhl og Guldbrand, har været en del skadet, men andre er i stedet trådt til.
I forsvaret spillede Rune Grønnemark Jensen imponerende solidt og sikkert mod OKS, og på midtbanen er Lasse Roager Haysen blevet en meget central skikkelse, efter at han er kommet ind på holdet i løbet af denne halvsæson.
Han har været en regulær forstærkning af KB.
Kildals kanonkamp
Af samme grund kunne man måske være blevet lidt bekymret, da han måtte udgå af lørdagens kamp efter første halvleg med lyskeproblemer, men reserverne var klar. Først i form af angriberen Gabriel Papian, og i løbet af anden halvleg blev en af forårets bedste sendt på banen, og hvem var det så det? Førnævnte Johan Guldbrand såmænd.
I denne sammenhæng skal vi naturligvis ikke glemme højrebacken Phillip Kildal Johannsen.
Han har ikke været med i alle kampe denne halvsæson, og han måtte se til fra bænken i et par kampe, men lørdag mod OKS var han med og imponerede de fleste. Han blev fortjent kåret som banens bedste.
Det er ikke blot noget, den skribent og KB-trænerne synes. Det var afgørelsen fra de spillere, der blev skiftet ud: Kildal fik anerkendelsen som KB's man of the match. Valgt af sine holdkammerater.
Det manglede da bare, når man som højreback ikke blot scorer, men også igangsatte det angreb, der førte til hans scoring, og i øvrigt både defensivt og offensivt havde mange og rigtigt fine aktioner.
Efter Kildals føringsmål kom målene nærmest med faste minut-intervaller.
KB's fem mål blev ud over Phillip Kildal fordelt på Lasse Roager Haysen, Enes Karabek, Eskild Sølvsten Bak (på straffespark) og topscorer Martin Riis (billedet øverst).
Det flasker sig for KB
KB-træner Jes Bekke kan tilmed glæde sig over, at de øvrige resultater flaskede sig.
Et er, at holdet har sat sig på tredjepladsen jule- og vinterpausen over. Noget andet og nok så vigtigt er, at afstanden til sjettepladsen er syv point. Og hvorfor er det afgørende?
Med 14 kampe spillet betyder det, at der blot er fire kampe tilbage af grundspillet, inden DS-rækkerne med ti hold brækkes over i opryknings- og nedrykningspuljer. Der er altså 12 point at spille om, før DS-rækkerne deles.
KB skal med andre ord maksimalt hente seks point i de fire kampe for at være helt sikker på at komme i oprykningsspillet.
Oprykning til 3. division skal og kan ingen drømme om. Men lykkes det at komme blandt de fem bedste inden slutkampene, vil KB have kvalificeret sig til danmarksseriefodbold i sæsonen 2027/28.
Det er det vigtige perspektiv.
Bekke er svært tilfreds
Træner Bekke har mange grunde til at glæde sig og gjorde det i sin eftersnak til spillerne:
"Anden halvleg bliver en dag på kontoret, hvor vi spiller den fint rundt, og set over hele kampen har de reelt ikke noget (som kunne true KB, red.). Vi spiller dem ud af banen (i 1. halvleg, red.) Jeg gider ikke bruge tid på, at vi har nogle dårlige afleveringer hist og her, for I skal have stor, stor ros. Ikke kun for denne kamp her, men for det seneste halvandet år. Det, I er ved at bygge sammen her som enhed, det er godt. Det håber jeg, I er klar over", sagde Jes Bekke blandt andet til sine spillere.

Målmand med jubilæum
Før kampen var det målmand Frederik Bach Jensen, der kom i fokus. Han blev nemlig hyldet af KB-formand Tommy Meyer (billedet), fordi han nu har spillet 100 kampe for KB's 1. hold.
Endelig skal det med, at højrekanten Younes Akileh i kampens absolutte indledning brækkede sit kraveben efter en voldsom fynsk tackling.
Han og andre skadede KB-spillere kan så glæde sig over, at holdets næste turneringskamp først skal spilles den 13. marts 2027. Her er modstanderen Esbjerg fB på udebane, og det er værd at bemærke, at i den kamp har KB såmænd revanche tilgode.
Kampen i tal og fakta:
Danmarksserien, pulje 3. 2026/27:
Pierre Park, lørdag den 07. november klokken 12:00
Kolding Boldklub – OKS 5-1 (5-1)
1-0 Phillip Kildal Johannsen (12), 2-0 Lasse Roager Haysen (20), 3-0 Enes Karabek (28), 4-0 Eskild Sølvsten Bak - straffespark (32), 5-0 Martin Riis (41), 5-1 Jakob Bødker Tonnesen (45).
KB’s hold:
Frederik Bach Jensen - Phillip Kildal Johannsen, Rune Grønnemark Jensen, Mathias Jensen, Emil Dall Collatz - Lasse Roager Haysen, Chance Bashende - Younes Akileh, Enes Karabek, Eskild Sølvsten Bak - Martin Riis.
KB’s ind- og udskiftninger:
4. min. Younes Akileh gik ud, Silas Relsted Gonzalez kom ind.
46. min. Lasse Roager Haysen gik ud, Gabriel Papian kom ind.
65. min. Matin Riis & Enes Karabek gik ud, Tobias Martensen & Johan Guldbrand kom ind.
83. min. Chance Bashende gik ud, Max Juhl kom ind.
Et minuts stilhed
Før kampen blev der afholdt et minuts stilhed til ære for en af Kolding Boldklubs tidligere formænd. Allan Johansen er netop afgået ved døden. Han blev 61 år.
