Menu

Nyhedsbrev Kolding Boldklub januar 2025

image
17. januar 2025 kl. 09:40
Kære KB-medlem

Her får du årets første nyhedsbrev fra din klub, Kolding Boldklub.

Kolding Boldklub vil som så mange andre klubber gerne have endnu flere, der yder et stykke frivilligt arbejde for klubben. Til at organisere det arbejde har vi tilknyttet to gange Marianne med efternavnene Johannsen og Søborg. Deres mission bliver at engagere endnu flere omkring de mange opgaver, der er i en klub som Kolding Boldklub. Hvordan det gøres, er primært helt op til de to frivillighedskoordinatorer, der naturligvis skal sparre med bestyrelsen, når behovet opstår. Kolding Boldklub sætter 50.000 kroner af til arbejdet med frivilligheden i klubben i 2025.  

Alle er selvfølgelig vigtige i en fodboldklub. Skal man alligevel rangordne medlemmerne, kommer spillerne selvfølgelig ind på en førsteplads. Derefter følger trænere. Og de skal være endnu bedre. For deres egne, spillerne og klubbens fornøjelse. ”Vi investerer simpelthen 120.000 kroner i at uddanne alle vores trænere, således alle trænere som minimum har været på et såkaldt C1-trænerkursus. Vi er så heldige at have økonomi til det, og selv om vi er en breddeklub, skal alle spillere naturligvis have en træning af en vis kvalitet”, forklarer formand Tommy Meyer om investeringen.

Uden penge dur heller ikke fodboldklubben. Og et væsentligt bidrag i den forbindelse er fondsmidler. Derfor søger klubbens sponsorudvalg med bestyrelsesmedlem René Nikolaj Andersen i spidsen hjælp fra dem, der har erfaring med og måske endda ekspertise i at skrive ansøgninger til fonde. René kan kontaktes på denne mailadresse: rna@kolding-boldklub.dk

Nyt fra trænerfronten: Igennem noget tid har Kolding Boldklub søgt en træner til vores herresenior-andethold, der spiller i serie 2. Og vi har fundet én i egne rækker: Bestyrelsesmedlem Mikkel Edberg Kienle Retsby har sagt ja til at være cheftræner for vores andethold. Det er vi glade for og ønsker Mikkel al muligt held og lykke med projektet. 

På lørdag 18. januar begynder sæsonen 2025 sådan helt officielt i Kolding Boldklub. Det sker i forbindelse med standerhejsningen kl. 11.00. Der spilles five-a-side for dem der har lyst og efterfølgende serveres dejlig varm suppe i Café Mosen. Alle er velkomne til denne faste tradition.

Vi slutter med en anden formel del af en klubs aktiviteter, nemlig generalforsamlingen. Den finder i år sted onsdag 19. marts klokken 18.00. Har du et forslag, du gerne vil have behandlet på generalforsamlingen, skal det indsendes senest tre uger før – sidste frist er altså onsdag 26. februar. Forslag sendes til mailadressen fmd@kolding-boldklub.dk

Dette var vores årets første nyhedsbrev fra Kolding Boldklub. Det næste kommer i februar efter vores bestyrelsesmøde. Kolding Boldklub holder i udgangspunktet sine bestyrelsesmøder den første mandag i hver måned.

Med venlig hilsen
Bestyrelsen

Kolding Boldklub - Vi Er Til For Hinanden
Luk