Bestyrelsens beretning på generalforsamlingen 21. februar 2019

Det er altid en stor fornøjelse at gå en tur ud til banerne her på Mosevej og se de mange aktiviteter og den store spilleglæde i legen med den lille runde. En fornøjelse, vi desværre ofte glemmer i dagligdagen, hvor alt for meget går op i noget praktisk.
Den nye bestyrelse har siden juni efter et kaotisk organisatorisk forår arbejdet på at genfinde Kolding Boldklub, at finde frem til de rødder og de værdier, vores snart 100-årige klub hviler på. For mange klubber i klubben, for meget mig, mig og mig og for lidt os, os, os har gjort det svært for tidligere bestyrelser at finde fælles fodslag i en forening, hvor det ellers er fødderne, der spiller en fremtrædende rolle.
Vi forsøger nu efter bedste evne med en bedre organisation og kommunikation at samle klubben, så medlemmerne er klar over, at fællesnævneren altså hedder Kolding Boldklub og ikke det enkelte hold eller den enkelte spiller. Som i alle klubber er der i KB samlere og spredere – og det er samlerne, vi har brug for, og det er dem, vi er i gang med at samle.
Vi kan som KB’ere glæde os over stor medlemsfremgang, nye moderne omklædningsforhold, som tages i brug her i foråret, og se frem til et 100-års jubilæum med en daglang fest for alle medlemmer lørdag 22. juni og en reception på selve jubilæumsdagen søndag den 21. juli. Et godt arbejdende jubilæumsudvalg med Jan Jensen som tovholder er i gang med at sammensætte et spændende program.
Vi skal i dag for anden gang i løbet af 14 dage stemme om den spaltningsaftale, KoldingQ har indgået med Kolding Boldklub efter et halvt års intense forhandlinger. Vi anbefaler igen at stemme ja til aftalen, men det er endnu en gang vigtigt at understrege, at alle – og vi mener virkelig alle - er velkomne til at spille fodbold i KB, og derfor er det fra 1. juli frivilligt, om man vil spille fodbold i KQ eller KB. KQ har en elitær filosofi og en udefrakommende spillerkultur, som passer dårligt ind i KB’s værdisæt, og der er med KQ’s ambitioner ganske enkelt ikke plads til to klubber på Mosevej. Spillere og forældre skal vide, at der altså er forskel på de krav, der stilles til elite og bredde. Så tænk lige over det, når I træffer jeres valg.
Bestyrelsen er valgt for at varetage KB’s interesser. Det er baggrunden for beslutningen om at sige fra over for Fodboldsamarbejdet i Kolding, FSK’s elitesatsning hos drengeungdom. Vi er stadig medlem af FSK og deltager gerne i breddesamarbejdet for at få flere til at spille fodbold i Kolding Kommune. Men der var frem til i sommer for mange fodfejl og fejlfortolkninger af aftaler i det hidtidige samarbejde med FSK og Kolding IF. Bestyrelsen genkender ikke længere de oprindelige tanker og visioner i FSK Eliteprojektets målsætning, og det passer ikke med KB’s værdier og kultur. KB har måttet se både spillere og trænere, vi har uddannet for store beløb, forsvinde, og vi havde svært ved at se, hvad vi ville få ud af det foreslåede samarbejde.
Det er via ungdommen, at KB skal udvikles og styrkes i fremtiden. Vi besluttede derfor at skabe vores egen ungdomsudvikling under ledelse af DS-træner Anders Flaskager. Han har i det job, der er skræddersyet til ham, og de værdier, han har fælles med klubben, også ansvaret for ungdomsafdelingen. Byens største fodboldklub har dermed et tilbud til alle. KB vil også gerne spille god ungdomsfodbold - uden at det bliver direkte elitært. Vi oplever i den forbindelse stor nytte af vores aftale med SønderjyskE, som har vist sig som en seriøs og professionel samarbejdspartner med hjælp på
flere fronter. KB har med hjælp fra forældre, trænere og klubopbakning vist, at klubben selv kan udvikle gode ungdomsspillere og rigtig gode ungdomshold. Arbejdet begynder hos trænerne og forældrene. Vi er klar over, at vi her har et stort indsatsområde - men nye tiltag skal afpasses klubbens økonomi og overordnede sponsorsituation. En situation, vi arbejder på at forbedre.
Sportsligt klarer KB sig generelt godt. Lige fra DS-holdet, der med en ung stamme af lokale spillere ligger i toppen af rækken, over Serie 1-holdet, der med rigtig KB-holdånd har skabt gode resultater, til ungdomsholdene, der ikke mindst takket være store indsatser på træner- og forældrefronten, har vist det gode offensive fodboldspil, der er KB’s varemærke. Vi skaber gerne mere plads til pokaler, for dem vil vi selvfølgelig gerne have flere af i byens største fodboldklub, men pokaler er ikke alt. Vi skal som fodboldklub også bidrage til at skabe hele mennesker og tilpasse os tidens udfordringer. Blandt andet derfor har vi oprettet en E-sport-afdeling, som efter en stille start så småt er ved at komme i virtuelle omdrejninger. Håbet her er blandt andet at tiltrække flere aktive på fodboldbanen i aldersklasser, hvor der er så meget andet, der frister. Med skolefodboldstævnet Smurfit Kappa Cup og med DBU’s Fodboldskole, som en god, gammel KB ‘er Poul Erik Nørregaard har sagt ja til at stå for i år, viser vi udadtil, at verdens skønneste sportsgren kan give masser af gode oplevelser på Mosevej Sportsplads.
Alle KB’s ungdomshold får her i foråret et splinternyt sæt jubilæumstøj takket vær et meget aktivt sponsorudvalg med en meget dynamisk formand Jan Hensel Skovsen i spidsen. Godt gået. I har i udvalget åbnet mange nye døre og bevist, at hårdt arbejde betaler sig, og at byens virksomheder er villige til at bakke både økonomisk og moralsk op om vores klub og kan se, at vi rummer mange af de værdier, man efterspørger i et samfund med øget mangel på ståsteder.
For at få mere samling på vores klub og få mere klarhed over den samlede økonomi og sponsorindtægter ønsker bestyrelsen senest med udgangen af i år og gerne før at opsige samarbejdet med KB Erhverv, der i dag hedder Kolding Boldklub Fodbold Support og har eget CVR-nummer.
Aftalen om bl.a. rettigheder til sponsorindtægter fra klubbens bedste herreseniorhold blev indgået i 2011 i en tid, da meget så anderledes ud end i dag. I bestyrelsen sætter vi stor pris på det store stykke arbejde, Ole Møller Hansen og hans støtter har ydet for KB gennem årene, men vi vil stå endnu stærkere som klub over for det lokale erhvervsliv, hvis vi har en samlet sponsorpolitik. Det er et af de signaler, vi hører ude i byen.
Flere medlemmer og bedre styring er to af mange årsager til, at Kolding Boldklub igen klarer sig økonomisk godt. Det vil fremgå af årets regnskab, som meget beklageligt ikke har kunnet revideres i tide og derfor først bliver præsenteret for klubbens medlemmer på en ekstraordinær generalforsamling i marts. Her skal vi også vælge en ny kasserer og måske også lige vende den skattedom, der snart falder i Landsskatteretten.
Vi indhentes desværre af en af fortidens forsømmelser, når Landsskatteretten i København efter flere års tovtrækkeri endelig afsiger dommen i en sag om manglende indbetaling af moms i perioden 1. januar 2010 til 31. december 2013.
KB blev i 2015 afkrævet en efterbetaling på 555.519 kr. i moms. Klubben kan risikere at skulle betale beløbet med renter tilbage til Skattestyrelsen, som Skat nu hedder. Vi har DIF’s advokat Willy Rasmussen ind over. Det springende punkt er, om de frivillige i KB dengang handlede ”groft uagtsomt”, som Skattestyrelsen påstår. Det mener DIF og KB på ingen måde er tilfældet. Vi har afsat 255.000 kroner i regnskabet til eventuel efterbetaling.
Bestyrelsesarbejdet i KB er ulønnet og ofte tidskrævende. Og det er svært at finde frivillige til at bære den blå KB-fane. Derfor har vi i bestyrelsen indset, at vi er nødt til at uddele opgaver og betale medlemmerne for dem i det omfang, det er økonomisk forsvarligt. Når vi i dag foreslår at gøre bestyrelsen mindre, er det fordi, det er svært at finde de påkrævede 6-9 medlemmer, og fordi det nok er nemmere at få folk til at stå for enkelte opgaver end at arbejde i bestyrelsen i et år.
Jeg vil slutte bestyrelsens beretning med at rette en stor tak til alle, der gør en indsats for vores klub. Og tak til Pia Moth, som her i
Café Mosen ikke blot laver lækker mad, men også er med til at skabe den gode stemning, vi trods vores mange udfordringer er kendt for at have her på Mosevej. Som en udefrakommende har sagt: - I er slet ikke klar over så en god en klub, I har.
Mon ikke vi trods alt er det? Med disse ord overlades bestyrelsens beretning til generalforsamlingen.