Jubilæumshilsen fra Svend Aage Hansen

Kære formand, kære KB.
STORT tillykke med de 100 år, I holder jer godt.
Jeg ville gerne ha' været forbi til jeres store fest i lørdags, men ferie på Kreta kunne i trods alt ikke hamle op med.
Jeg har været dommerpåsætter i efterhånden 22 år og i den egenskab har jeg været med til at forsøge at servicere jer og jeres skiftende kampfordelere på bedst mulig måde. Vi har jo alle den fælles interesse at mest muligt skal lykkes, så kampene kan afvikles. Blandt andet Kurt B. og Hans Iver har i den forbindelse væres lokomotiver og fantastiske personer at arbejde sammen med. Jeg skal så også lige hilse og sige at Hans Ivers afløser Peter gør det fremragende.
Inden min tid som dommerpåsætter havde jeg også en stor berøringsflade med KB, jeg var selv involveret i Lunderskov Boldklub (blandt andet formand i en periode og kampfordeler), i disse år havde jeg også et fremragende samarbejde med jer.
KB står for mig som en rigtig breddeklub, hvor der skal være plads til alle og hvor "et hav" af frivillige løser en masse opgaver, ikke ret mange desværre tænker over hvor meget det betyder. Men jeg er sikker på at med den ånd i har i KB vil i også fremadrettet tiltrække en masse gode personer som vil det bedste for medlemmerne.
Jeg håber i fremadrettet alt det bedste for jeres klub, og personligt vil jeg gerne sige tak for et fremragende samarbejde med en masse dejlige mennesker i jeres klub gennem over 40 år.
Med venlig hilsen
Svend Aage Hansen,
dommerpåsætter
Supplerende vil jeg da også nævne, at dommerne generelt er meget glade for at komme i klubben, god modtagelse, fair behandling, selvfølgelig ikke altid enighed om kendelserne, men man kommer altid videre på den gode måde med respekt for hinanden. Jeg har faktisk aldrig hørt fra en dommer, at han ikke ønsker at dømme i KB, og det er altså mange dommere, jeg har sendt til jer gennem 22 år.