Lodtrækning til 2. runde af Oddset Pokalen

Der har netop været lodtrækning til 2. runde af Oddset Pokalen!
Kolding Boldklub var med i bowlen i vestkredsen. Dette skete efter at holdet tirsdag aften slog Dalum IF ud efter 120. minutters pokaldrama på Mosevej Sportsplads og en sejr efter straffesparkskonkurrence.
Efter dagens lodtrækning har Kolding Boldklub trukket Vendsyssel FF fra NordicBet-Ligaen, som gik videre til 2. runde efter en 1-0 sejr ude mod IF Lyseng.
Kampen skal spilles på Mosevej Sportsplads, tirsdag den 3. september klokken 18:30.
Historie om Vendsyssel FF:
Vendsyssel FF er den professionelle overbygning af Hjørring Idrætsforening (HI).
Vendsyssel FF blev til i 2013, da flere lokale klubber gik sammen og videreførte FC Hjørring-projektet fra 2006.
Klubben rykkede i 2009/2010 sæsonen for første gang op i 1. divisionen. I 2016/2017 fik klubben en fornem andenplads i 1. division og skulle ud i to playoff-kampe om oprykning til Superligaen.
I 2018/2019 opnåede de deres bedste resultat til dato, med oprykning til Superligaen, via en samlet 3-1 sejr over Lyngby BK i to playoff-kampe.
I samme sæson blev det også til det bedste resultat i Pokalen, da de nåede semifinalen, hvor et nederlag til FC København forhindrede Vendsyssel FF i at nå finalekampen i Parken.
Klubben er også tidligere blevet trænet af: Ove Christensen, Erik Rasmussen, Jens Berthel Askou, Michael Schjønberg og Kolding-drengen Johnny Mølby.
Nuværende cheftræner er siden 2023 - Bo Zinck.
Profiler i Vendsyssel FF: Kasper Kusk (AaB, FCK og Silkeborg IF), Ayo Simon Okusun (AC Horsens, FCM og OB) og Victor Mpindi (Sønderjyske)
Vendsyssel FF ligger pt. nummer 3 i NordicBet-Ligaen med 6 point for 3 kampe.
I næste runde i NordicBet-ligaen møder de lørdag eftermiddag Kolding IF på deres hjemmebane Nord Energi Arena.