Målene manglede på Mosevej

Presspillet fungerede, og Kolding Boldklub DS-hold havde bolden mest, da der blev spillet træningskamp på kunstgræsbanen på Mosevej Sportsplads mod Lystrup IF fra samme række.
Nærmere end to skud på stængerne af en godt kæmpende Martin Engels og en misbrugt kæmpechance af Jonas Rode kom KB desværre ikke. Det blev ikke bedre af, at Lystrup pakkede sig mere og mere sammen, som kampen skred frem. De sporadiske kontraløb var ganske ufarlige, og KB-målmand Jens Larsen havde en rolig dag, fordi gæsterne sjældent var i nærheden af hans bur.
– Nu skal vi vinde den her kamp, råbte den altid fightende indpisker Oliver Buhl til sine holdkammerater efter en times spil. KB’erne havde viljen, udholdenheden og den fysiske styrke, men desværre ikke koden til at låse det kompakte forsvar op hos udeholdet. Det var glædeligt at se, at der var sæsondebut til Marco Storm, som altid er en berigelse på en fodboldbane. Han kan måske tilføre det unge KB-hold den skarphed, der manglede i denne 0-0 kamp.