Menu

Nyhedsbrev juli: Succes med fodboldskole, ny form for kunstgræsbetaling

image KB's nye fodtennisanlæg var populær på årets fodboldskole. Foto: Carsten B. Grubach
09. juli 2020 kl. 19:08

Kære KB-medlem. Lidt sommernyt fra din klub.

Succes med fodboldskolen. Højt humør, sprudlende spilleglæde hos de 275 deltagere og godt vejr var medvirkende til, at årets corona-udgave af DBU’s Fodboldskole på Mosevej Sportsplads med KB som arrangør blev en succes.

Vi kan rose os selv for en god ledelse og organisation af brødreparret Poul Erik og Knud Nørregaard og en imponerende indsats af trænere og frivillige. Og så gjorde den oppustelige fodboldbane, som klubben efterfølgende har købt, og vores nye fodtennisanlæg stor lykke.

Café Mosen har ferielukket i ugerne 28, 29 og 30. Som nævnt på generalforsamlingen har Pia og Mikkel Moth sagt ja til at fortsætte som forpagtere året ud, og der er vi i klubben meget glade for.

Kunstgræsbetaling og kontingent. Klubbens generalforsamling besluttede at indlægge kunstgræsbanebetaling med 175 kroner pr. halvår ind i kontingentet for de hold, der benytter kunstgræsbanen til træning og kampe.

På den måde undgås masser af administration, og trænere og holdledere fritages for en opgave, mange af dem gerne vil være foruden. Samlet set vil der for de pågældende hold IKKE være tale om en forhøjelse af den samlede omkostning pr. halvår, så der er altså IKKE tale om en kontingentforhøjelse.

Omkostningsgodtgørelser. Klubbens trænere skal huske at indsende omkostningsgodtgørelse for foråret til kasserer Anna-Lene Bjerre på kasserer@kolding-boldklub.dk

Med ønsket om en god sommer

På bestyrelsens vegne

Carsten B. Grubach, formand

Mobil: 2060 4547

I KB er vi til for hinanden

 

Luk