Regnskab med underskud - tre nye bestyrelsesmedlemmer

Referat af ekstraordinær generalforsamling i Kolding Boldklub tirsdag d. 26.03.2019.
- Valg af dirigent. Steen Friis blev valgt, og han konstaterede, at den ekstraordinære generalforsamling var lovligt indkaldt og beslutningsdygtig.
Referent: Hans Gehlert
Stemmetællere: Hans Iver Lindorff og Peter Beck Larsen.
- Aflæggelse af regnskab.
Claus Andreasen præsenterede på vegne af Kurt Pihlmann og Rie Lambæk regnskabet.
Underskuddet var steget fra 17.927 kr. til 120.011 kr. pga. to engangsudgifter, men den ordinære drift gav overskud.
Regnskabet blev godkendt.
- Dom i skattesag – hvad gør KB nu?
Formand Carsten Grubach fortalte, at den gamle momssag var endt med, at KB skal betale ca. 700.000 kr., men Skattestyrelsens tidshorisont for tilbagebetalingen er endnu ukendt. DIF fraråder klubben at indklage afgørelsen, og bestyrelsen har valgt at følge rådet.
Generalforsamlingen kom med flere forslag til afvikling af gælden, og bestyrelsen arbejder videre med disse, men pointerede, at tilbagebetalingen ikke måtte gå ud over den i forvejen stramme drift, da dette ville være ødelæggende for klubbens udvikling.
- Valg af kasserer.
Anna-Lene Bjerre blev valgt.
- Valg af 1 – 2 bestyrelsesmedlemmer.
Jørn Viborg og Michael Lundquist blev valgt.
- Evt. Jan Jensen fortalte, at der på klubbens 100-års jubilæumsdag d. 21.07.2019 afholdes reception. Den store festdag bliver dog d. 22.06. med diverse kampe, turneringer og fest, og der arbejdes på udgivelse af en jubilæumsavis.