Menu

Succesfuld træningslejr for U16-piger

image
30. april 2019 kl. 10:35

Kolding Boldklub lagde rammerne for 28 rigtig hyggelige timer, da U16-pigerne skulle rystes sammen.  For nogle måneder siden stod vi i en situation, der gjorde at U15-piger og U16-piger pludselig var blevet to meget små hold, desværre med aflysninger af kampe som konsekvens af for få spillere.

Der skulle handles hurtigt, for at de ca. 25 piger, der var tilbage, stadig havde et sted at spille fodbold. Trænerne og holdlederne på de to hold valgte derfor sammen med KB, pigerne og forældrene at slå pigerne sammen til ét U16-hold.

Dette krævede lidt fra alle og ikke mindst fra pigerne.  Efter sammenlægningen ville vi sikre os, at pigerne fik det bedste ud af denne nye sammenlægning. Derfor har vi i denne weekend haft en ryste sammen / fodbold-weekend på KBs anlæg. 

Hvis ikke pigerne allerede inden weekenden var ét hold, så er de det i hvert fald nu. De har grinet, sunget, spillet bold, dyrket yoga, grinet lidt mere, spillet kongespil, forsøgt at banke deres forældre i fodbold. Det lykkedes desværre ikke, men de venter på revanche. Spillet kamp mod Næsbjerg, (resultatet nævner vi ikke). Gået en rigtig lang tur. Men vigtigst af alt spist en masse af Pia´s rigtig gode mad. Hvilket pigerne selv mente var det bedste for hele weekenden ud over at de har fået rigtig mange grin. 

En super god weekend i rigtig gode rammer. Som pigerne allerede nu har ønsker om at gentage i kommende sæson. 

Luk